131B0984 Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380
sku: 131B0984
Є в наявності
55 121 UAH
brand: Danfoss
Series: VLT FC301
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | VLT FC301 |
| sku | 131B0984 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 160-200 % |
| Сurrent | 7.2 A |
| Maximum output frequency | 1000 Hz |
| Product weight | 4.9 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 374 mm |
| Width | 90 mm |
| Depth | 220 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380 ( 131B0984 )
Product Reviews
1
�
Ігор, інженер АСУТП
Нещодавно ставили цей частотник Danfoss VLT FC301 на систему вентиляції. Потужності 3 кВт вистачає з головою для нашого движка. Що можу сказати, Danfoss тримає марку. Зразу видно, що не бюджетний Китай. Вже має вбудований ЕМС фільтр, це вже великий плюс, не треба окремо замовляти і монтувати. Керування векторне без проблем працює, з ПІД-регулятором теж все налаштували досить швидко. Підключились по RS485 до нашого контролера, все літає. Входи-виходи (5 дискретних, 2 аналогових) дозволили інтегруватись в існуючу схему без шаманства. Габарити норм, в шафу вписався. Надійна річ.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131B0984 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380 ( 131B0984 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131B0984, series VLT FC301 from manufacturer Danfoss
.
Buy 131B0984
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131B0984 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131B0984