131B0720 Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380
sku: 131B0720
Є в наявності
55 121 UAH
brand: Danfoss
Series: VLT FC301
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | VLT FC301 |
| sku | 131B0720 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 160-200 % |
| Сurrent | 7.2 A |
| Maximum output frequency | 1000 Hz |
| Product weight | 4.9 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 374 mm |
| Width | 90 mm |
| Depth | 220 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380 ( 131B0720 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Брали цей частотник Danfoss VLT FC301 на 3.0 кВт для модернізації насосної станції. Що сказати, Датчани тримають марку. Потужність відповідає, движок працює рівненько, без ривків, особливо помітно при розгоні та гальмуванні завдяки векторному керуванню. Використовуємо ПІД-регулятор, тиск тримається як в аптеці. З підключенням до нашого контролера через RS485 проблем не було, все швидко налаштували. Приємно, що є вбудований гальмівний модуль, не довелося окремо докуповувати. Фільтр ЕМС теж на місці. В роботі вже кілька місяців, нарікань жодних. Якість Danfoss відчувається, працює стабільно.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131B0720 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VLT FC301 3.0kW 3-ф/380 ( 131B0720 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131B0720, series VLT FC301 from manufacturer Danfoss
.
Buy 131B0720
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131B0720 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131B0720