R912005738 Variable Frequency Drive EFC 5610 18.5kW 3-ф/380
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 5610 |
| sku | R912005738 |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 39.2 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 10 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 5610 18.5kW 3-ф/380 ( R912005738 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_5610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
setupBoschRexroth5610.pdf (1.17 MB)
-
Catalog_EFC_5610_RU.pdf (1.88 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC_5610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
EFC_5610_manual_en.pdf (10.37 MB)
Product Reviews
1Олексій В.
придбали цей частотник Bosch Rexroth EFC 5610 на 18.5 кВт для нашої виробничої лінії, де стоїть движок 3-ф/380. Що можу сказати, німецька якість дається взнаки. Зі старту відчувається надійність, важить апарат 10 кг, всередині добротно зібрано. Сподобалось, що тут вже вбудований гальмівний модуль, не треба нічого докуповувати. Фільтр ЕМС теж є, це важливо для стабільності роботи. Налаштування не складне, є скалярний і векторний режими, та PID-регулятор - це прям плюс для точних процесів. Зв'язок через Modbus RTU підключили без проблем до нашої системи. Працює стабільно, без збоїв. Хороший агрегат, повністю виправдовує свою ціну.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005738 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |