R912005706 Variable Frequency Drive EFC 3610 3.0kW 3-ф/380
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 3610 |
| sku | R912005706 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 7.6 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | No |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 3610 3.0kW 3-ф/380 ( R912005706 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_3610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
about_Rextrot.pdf (5.42 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
EFC_3610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC3610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
Catalog_EFC_3610_RU.pdf (1.88 MB)
Product Reviews
1Олексій В.
Поставили цей частотник Bosch Rexroth EFC 3610 на насосну станцію. Потужність 3 кВт, якраз для нашого насоса. Працює від 380В. Бренд відомий своєю надійністю, і цей перетворювач не підвів. Дуже зручно, що є вбудований ПІД-регулятор, з ним вдалося точно підтримувати тиск в системі. По комунікації – Modbus RTU без проблем зв'язався з нашим основним контролером. Плюс, наявність ЕМС фільтра важлива для стабільності мережі, не було ніяких зайвих наводок. Панель управління знімається, що спрощує монтаж і налаштування. 5 цифрових входів і 2 аналогових теж дозволили підключити все, що було потрібно. Я задоволений покупкою.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005706 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |