R912005703 Variable Frequency Drive EFC 3610 0.7kW 3-ф/380
sku: R912005703
Є в наявності
14 253 UAH
brand: Bosch Rexroth
Series: EFC 3610
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 2.1 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 3610 |
| sku | R912005703 |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 2.1 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | No |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 3610 0.7kW 3-ф/380 ( R912005703 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_3610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
about_Rextrot.pdf (5.42 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
EFC_3610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC3610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
Catalog_EFC_3610_RU.pdf (1.88 MB)
Product Reviews
1
�
Олег Демченко
брав цей частотник Bosch Rexroth EFC 3610 на 0.7кВт для модернізації невеликого дозуючого насоса. зразу сподобалось, що тут вже є ЕМС фільтр вбудований, це економить час і місце в шафі. налаштування просте, PID-регулятор швидко підхопив задачу, тримає стабільний тиск як треба. з'єднали його по Modbus RTU до нашого ПЛК, без проблем все запрацювало. панелька керування знімна, зручно. загалом, для такої потужності дуже гідний апарат
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005703 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive EFC 3610 0.7kW 3-ф/380 ( R912005703 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for R912005703, series EFC 3610 from manufacturer Bosch Rexroth
.
Buy R912005703
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
R912005703 only high quality at affordable prices. Guarantee.
R912005703