R912005374 Variable Frequency Drive VFC 3610 0.7kW 1-ф/220
sku: R912005374
Є в наявності
12 508 UAH
brand: Bosch Rexroth
Series: VFC 3610
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 3.9 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (2)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | VFC 3610 |
| sku | R912005374 |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 3.9 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 3 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | No |
| Height | 167 mm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 167 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | No |
Documentation. Variable Frequency Drive VFC 3610 0.7kW 1-ф/220 ( R912005374 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_3610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
setupBoschRexroth3610.pdf (1.17 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
EFC_3610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
vfc3610_instructionmanuale_ru_v03.pdf (10.10 MB)
-
EFC3610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
Product Reviews
2
�
Сергій К.
монтажував VFC5610 на насосну станцію для водопостачання. 15кВт. габарити норм, в шафу вліз без проблем. клеми зручні, все зрозуміло підключається. інструкція по Bosch Rexroth завжди толково написана. запустили швидко. працює тихо. однак, корпус міг би бути трохи міцнішим, як на мене )
�
Ігор Петренко
Ставили цей Bosch Rexroth VFC5610 на нашу конвеєрну лінію. 15кВт потужності вистачає з головою. Інтеграція пройшла без проблем, наш ПЛК його одразу побачив. ЕМС фільтр реально працює, ніяких наведень на сусіднє обладнання. Все працює як швейцарський годинник, а це на виробництві головне. Дуже задоволені вибором.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005374 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VFC 3610 0.7kW 1-ф/220 ( R912005374 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for R912005374, series VFC 3610 from manufacturer Bosch Rexroth
.
Buy R912005374
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
R912005374 only high quality at affordable prices. Guarantee.
R912005374