20F11NC037JA0NNNNN Variable Frequency Drive PowerFlex 753 18.5kW 3-ф/380
sku: 20F11NC037JA0NNNNN
Є в наявності
146 530 UAH
brand: Allen Bradley
Series: PowerFlex 753
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 37 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Allen Bradley |
| Series | PowerFlex 753 |
| sku | 20F11NC037JA0NNNNN |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 37 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive PowerFlex 753 18.5kW 3-ф/380 ( 20F11NC037JA0NNNNN )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Нарешті добралися руки написати про цей частотник. Взяли Allen Bradley PowerFlex 753 на 18.5 кВт для нашого конвеєра, де потрібна стабільна робота. Зразу видно, що це не бюджетний варіант. Векторне керування тут просто супер, движок працює рівно, без ривків, навіть при пуску з великим навантаженням. Перевантажувальна здатність до 130% дуже рятує, коли є пікові навантаження. ПІД-регулятор налаштували досить швидко, тримає параметри чітко. Звичайно, це не дешево, але за таку надійність і функціонал Allen Bradley платиш не дарма. Думаю, прослужить довго.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 20F11NC037JA0NNNNN GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive PowerFlex 753 18.5kW 3-ф/380 ( 20F11NC037JA0NNNNN )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 20F11NC037JA0NNNNN, series PowerFlex 753 from manufacturer Allen Bradley
.
Buy 20F11NC037JA0NNNNN
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
20F11NC037JA0NNNNN only high quality at affordable prices. Guarantee.
20F11NC037JA0NNNNN