ACS880-01-017A-3 Variable Frequency Drive ACS880 7.5kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: ACS880-01-017A-3
Клікніть для збільшення
ABB
Є в наявності
brand: ABB
Series: ACS880
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 17 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): Ні
Remote Control: Yes
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand ABB
Series ACS880
sku ACS880-01-017A-3
Main Power 7.5 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 17 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 8 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 500 mm
Width 173 mm
Depth 261 mm
Braking module Available
Inbuilt PLC No
Built-in regulator ПИД
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Product Reviews
2
Ігор В.
На виробництво взяли цей частотник ABB на 7.5 кВт. Довго вибирали, але вирішили не економити. Підключив його до двигуна преса, працює як годинник. Сподобалось, що він відразу з вбудованим фільтром, бо це завжди головний біль з нашими лініями. Хоча він і не маленький (габарити 500х173х261 мм), але важить всього 8 кг, що для такої потужності дуже непогано. Звісно, не найдешевший варіант на ринку, але тут дійсно відчувається надійність бренду. Захист IP21 для нашого цеху якраз те що треба. Тепер не маємо проблем з пуском двигуна
Олег К.
SIMILAR ACS880-01-017A-3 GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAltivar 310
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACS880 7.5kW 3-ф/380 ( ACS880-01-017A-3 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACS880-01-017A-3, series ACS880 from manufacturer ABB . Buy ACS88001017A3 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACS880-01-017A-3 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACS880-01-017A-3