ACS580-01-145A-4 Variable Frequency Drive ACS580 75.0kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: ACS580-01-145A-4
Клікніть для збільшення
ABB
Є в наявності
brand: ABB
Series: ACS580
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 145 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): Ні
Remote Control: Yes
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand ABB
Series ACS580
sku ACS580-01-145A-4
Main Power 75 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 145 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 40 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 726 mm
Width 252 mm
Depth 369 mm
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator ПИД
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Documentation. Variable Frequency Drive ACS580 75.0kW 3-ф/380 ( ACS580-01-145A-4 )
Product Reviews
2
Ірина К.
Олексій В.
Взяли цей частотник ABB ACS580 на 75кВт для керування насосною станцією. Що сказати, АВВ є АВВ — працює як швейцарський годинник. Запустили швидко, параметризація через вбудовану панель ACS-AP-I зручна і зрозуміла. Радує наявність EMC фільтра одразу. Векторне керування без енкодера тримає задані оберти дуже стабільно, навіть при коливаннях навантаження. ПИД регулятор настроїли під нашу систему, все відпрацьовує чітко. Комунікацію по Modbus RTU через модуль FSCA-01 підключили без проблем до нашого ПЛК. Відмінне рішення для промисловості, вага 40кг відчувається, що там все надійно. Розміри для шафи, звісно, не мініатюрні (252х726х369мм), але для такої потужності 75 кВт це норма.
SIMILAR ACS580-01-145A-4 GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACS580 75.0kW 3-ф/380 ( ACS580-01-145A-4 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACS580-01-145A-4, series ACS580 from manufacturer ABB . Buy ACS58001145A4 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACS580-01-145A-4 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACS580-01-145A-4