ACS550-01-114A-2 Variable Frequency Drive ACS550 30.0kW 3-ф/220
sku: ACS550-01-114A-2
Series: ACS550
Supply input: 3x220 V
Сurrent: 114 A
IP protection level: 21
Series ACS550
sku ACS550-01-114A-2
Main Power 30 kW variable frequency drives
Supply input 3x220 V
Supply output 3x220 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 114 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 24 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 689 mm
Width 203 mm
Depth 262 mm
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Documentation. Variable Frequency Drive ACS550 30.0kW 3-ф/220 ( ACS550-01-114A-2 )
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR ACS550-01-114A-2 GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
SeriesFC-101VFD-CP2000GD27FR-FAltivar 320 Solar
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x220
Сurrent, A6160606213
IP protection levelIP20202020
Hybrid Power (AC/DC-Solar)00001
Remote Control01000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACS550 30.0kW 3-ф/220 ( ACS550-01-114A-2 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACS550-01-114A-2, series ACS550 from manufacturer ABB . Buy ACS55001114A2 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACS550-01-114A-2 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACS550-01-114A-2