ACS550-01-038A-4 Variable Frequency Drive ACS550 18.5kW 3-ф/380
sku: ACS550-01-038A-4
Series: ACS550
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 38 A
IP protection level: 21
Series ACS550
sku ACS550-01-038A-4
Main Power 18.5 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 38 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 16 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 583 mm
Width 203 mm
Depth 231 mm
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Documentation. Variable Frequency Drive ACS550 18.5kW 3-ф/380 ( ACS550-01-038A-4 )
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR ACS550-01-038A-4 GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACS550 18.5kW 3-ф/380 ( ACS550-01-038A-4 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACS550-01-038A-4, series ACS550 from manufacturer ABB . Buy ACS55001038A4 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACS550-01-038A-4 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACS550-01-038A-4