ACS180-04S-09A8-1 Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 1x230
sku: ACS180-04S-09A8-1
Є в наявності
15 438 UAH
brand: ABB
Series: ACS180
Supply input: 1x230 V
Сurrent: 9.8 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS180 |
| sku | ACS180-04S-09A8-1 |
| Main Power | 2.2 kW |
| Supply input | 1x230 V |
| Supply output | 3x230 V |
| Mmax (1 min) | 150% % |
| Сurrent | 9.8 A |
| Rated current for the second power | 9.3 A |
| Maximum output frequency | 590 Hz |
| Product weight | 1.3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 190 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 143 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 1x230 ( ACS180-04S-09A8-1 )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Запустили ABB ACS180 на невеликій конвеєрній лінії, мотор на 2.2 кВт. Працює чітко, як і очікувалось від ABB. Сподобалось, що тут є векторне керування без енкодера, для наших задач це достатньо, мотор не смикає. Вбудований ПЛК теж виявився доречним, спростив трохи схему управління. Компактний, місця в шафі займає небагато. З Modbus RTU підключили до нашої системи, обмін даними без проблем. Якісна річ, почувається надійно, як і всі їхні частотники.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS180-04S-09A8-1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 9.6 | 11 | 11 | 10 | 10 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 1x230 ( ACS180-04S-09A8-1 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS180-04S-09A8-1, series ACS180 from manufacturer ABB
.
Buy ACS18004S09A81
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS180-04S-09A8-1 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS180-04S-09A8-1