ACQ80-04-18KW5-4 Variable Frequency Drive ACQ80 18.5kW 3x380
sku: ACQ80-04-18KW5-4
Є в наявності
157 153 UAH
brand: ABB
Series: ACQ80
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 38.0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACQ80 |
| sku | ACQ80-04-18KW5-4 |
| Main Power | 18.5 kW |
| In Second Power mode | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 38.0 A |
| Rated current for the second power | 38.0 A |
| Maximum output frequency | 599 Hz |
| Product weight | 5.6 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 240 mm |
| Width | 260 mm |
| Depth | 212.1 mm |
| Braking module | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACQ80 18.5kW 3x380 ( ACQ80-04-18KW5-4 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Поставили цей АББ ACQ80 на насосну станцію, що качає воду для охолодження. Потужність 18.5 кВт, справляється добре. Що одразу кинулось в очі - це якість зборки, та й сам бренд ABB говорить сам за себе. Нам критично був потрібен векторний режим, бо були перепади навантаження, і тут він відпрацьовує на всі сто. Також важливо було, щоб фільтр ЕМС був вбудований, щоб не було зайвих наводок по мережі. Підключили по Modbus RTU до нашої системи, працює стабільно. Приємно, що при таких характеристиках він досить компактний. Задоволений вибором.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACQ80-04-18KW5-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACQ80 18.5kW 3x380 ( ACQ80-04-18KW5-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACQ80-04-18KW5-4, series ACQ80 from manufacturer ABB
.
Buy ACQ800418KW54
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACQ80-04-18KW5-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACQ80-04-18KW5-4