ACQ80-01-055KW-4 Variable Frequency Drive ACQ80 55.0kW 3x380
Є в наявності
sku: ACQ80-01-055KW-4
Series: ACQ80
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 106.0 A
IP protection level: 21
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand ABB
Series ACQ80
sku ACQ80-01-055KW-4
Main Power 55 kW variable frequency drives
In Second Power mode 55.0 kW
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 106.0 A
Rated current for the second power 100.0 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 28.3 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 732 mm
Width 203 mm
Depth 295 mm
Documentation. Variable Frequency Drive ACQ80 55.0kW 3x380 ( ACQ80-01-055KW-4 )
Product Reviews
2
Ірина С. (ТОВ "ПромТех")
Олег К.
Замовили на виробництво частотник ABB ACQ80, 55 кВт, для конвеєрної лінії. До цього стояла старіша модель, але вже віджила своє. Цей апарат видає заявлені 157 А, при векторному управлінні без енкодера двигун працює дуже стабільно, без ривків, що для нашого процесу важливо. Сподобалось, що вбудований ЕМС-фільтр, в цеху завжди наводки, тож з ним трохи спокійніше. Підключення до нашої системи по Модбас пройшло без проблем, два аналогових входи теж були потрібні. Враховуючи, що це АББ, надійність очікуємо високу, та й габарити для такої потужності цілком норм.
SIMILAR ACQ80-01-055KW-4 GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACQ80 55.0kW 3x380 ( ACQ80-01-055KW-4 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACQ80-01-055KW-4, series ACQ80 from manufacturer ABB . Buy ACQ8001055KW4 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACQ80-01-055KW-4 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACQ80-01-055KW-4