E500-4T0007B Variable Frequency Drive E500 0.8kW 3x380
sku: E500-4T0007B
Є в наявності
6 918 UAH
brand: Simphoenix
Series: E500
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 2.5 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Simphoenix |
| Series | E500 |
| sku | E500-4T0007B |
| Main Power | 0.8 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 2.5 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| ModBus RTU protocol | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive E500 0.8kW 3x380 ( E500-4T0007B )
Product Reviews
1
�
Олексій, електрик
Купили цей частотник Simphoenix E500-4T0007B на 0.8кВт для невеликого насоса на виробництві. Підключили на 380В без проблем, компактний, якраз помістився в існуючу шафу. Досить простий в налаштуванні, базові параметри виставив швидко. Що зручно, має Modbus RTU, можна його потім буде до нашої системи моніторингу підключити. Для своєї ціни варіант норм, движок працює плавно, без ривків. IP20 для сухого приміщення цілком вистачає.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR E500-4T0007B GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive E500 0.8kW 3x380 ( E500-4T0007B )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for E500-4T0007B, series E500 from manufacturer Simphoenix
.
Buy E5004T0007B
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
E500-4T0007B only high quality at affordable prices. Guarantee.
E500-4T0007B