E500-2S-4B Variable Frequency Drive E500 4.0kW 1x220
sku: E500-2S-4B
Є в наявності
10 546 UAH
brand: Simphoenix
Series: E500
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 16.5 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Simphoenix |
| Series | E500 |
| sku | E500-2S-4B |
| Main Power | 4.0 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 1-ф/220 V |
| Mmax (1 min) | 180% % |
| Сurrent | 16.5 A |
| Maximum output frequency | 0.00-1000.00Hz Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 165 mm |
| Width | 88 mm |
| Depth | 133 mm |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Number of discrete inputs | 5 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 2 |
Documentation. Variable Frequency Drive E500 4.0kW 1x220 ( E500-2S-4B )
Product Reviews
1
�
Володимир П.
Замовив Simphoenix E500 на 4 кВт, щоб дати нове життя старому фрезеру в майстерні. Він хоч і на 220В, але двигун там потужний, і раніше без плавного пуску йому було важко. Цей частотник підключив до звичайної однофазної мережі, і він сам видає 220В, але вже з регулюванням частоти. Тепер фрезер стартує м'яко, без ривків, і можна точно налаштовувати обороти під різні матеріали. Вбудований фільтр ЕМС теж порадував, бо я переживав за наводки на іншу техніку. Розмір його норм, в мою шафу вліз без проблем. Simphoenix для моїх задач показав себе як надійний варіант.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR E500-2S-4B GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive E500 4.0kW 1x220 ( E500-2S-4B )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for E500-2S-4B, series E500 from manufacturer Simphoenix
.
Buy E5002S4B
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
E500-2S-4B only high quality at affordable prices. Guarantee.
E500-2S-4B