DX100-4T1100Q Variable Frequency Drive DX100 110.0kW 3x380
sku: DX100-4T1100Q
Є в наявності
132 315 UAH
brand: Simphoenix
Series: DX100
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 210 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Simphoenix |
| Series | DX100 |
| sku | DX100-4T1100Q |
| Main Power | 110.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 180 % |
| Сurrent | 210 A |
| Maximum output frequency | 0.00-1000.00Hz Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 625 mm |
| Width | 330 mm |
| Depth | 280 mm |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Number of discrete inputs | 6 |
| Number/type of analog outputs | 2 channels 0~10V |
Documentation. Variable Frequency Drive DX100 110.0kW 3x380 ( DX100-4T1100Q )
Product Reviews
1
�
Ігор В.
Взяли цей Simphoenix DX100 на 110 кВт для нашого конвеєра на виробництві. Шукали щось потужне, але без переплат. Поставили, підключили, працює без нарікань. Наявність векторного керування (без енкодера) дозволяє плавно регулювати швидкість, що для нас критично. Модбас РТУ одразу підключили до нашої АСУТП, інтеграція пройшла швидко. ЕМС-фільтр теж важлива штука, щоб не “фонило” на іншу автоматику. З габаритами, звісно, довелось погратись, бо шафа не гумова, але для такої потужності 330х625х280 мм це норм. Для промислового движка на 110кВт те, що треба.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR DX100-4T1100Q GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive DX100 110.0kW 3x380 ( DX100-4T1100Q )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for DX100-4T1100Q, series DX100 from manufacturer Simphoenix
.
Buy DX1004T1100Q
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
DX100-4T1100Q only high quality at affordable prices. Guarantee.
DX100-4T1100Q