DX100-4T0550Q Variable Frequency Drive DX100 55.0kW 3x380
Є в наявності
sku: DX100-4T0550Q
Series: DX100
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 115 A
IP protection level: 20
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Simphoenix
Series DX100
sku DX100-4T0550Q
Main Power 55 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 180 %
Сurrent 115 A
EMC filter Available
Height 545 mm
Width 290 mm
Depth 260 mm
Quadratic control law U/f2 Available
Number of discrete inputs 6
Number/type of analog outputs 2 channels 0~10V
Documentation. Variable Frequency Drive DX100 55.0kW 3x380 ( DX100-4T0550Q )
Product Reviews
2
Іван П.
Сергій К.
Взяли цей частотник Simphoenix DX100 на 55 кВт для нашого конвеєра. Поставили замість старого. Налаштували швидко, що порадувало — є і скалярне, і векторне керування без енкодера, для наших задач цього вистачає з головою. Підключення через Modbus RTU до нашого контролера пройшло без проблем. Щоправда, габарити трохи великуваті (290х545х260 мм), але в шафу вліз. Фільтр ЕМС вбудований, це добре. Движок тепер запускається плавно, без ривків, і можна точно виставити оберти до 1000 Гц, хоч ми такі частоти і не використовуємо. Для свого сегменту, як універсальний, справляється.
SIMILAR DX100-4T0550Q GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive DX100 55.0kW 3x380 ( DX100-4T0550Q ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for DX100-4T0550Q, series DX100 from manufacturer Simphoenix . Buy DX1004T0550Q and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy DX100-4T0550Q only high quality at affordable prices. Guarantee. DX100-4T0550Q