DX100-4T0055Q Variable Frequency Drive DX100 5.5kW 3x380
Є в наявності
sku: DX100-4T0055Q
Клікніть для збільшення
Simphoenix
Є в наявності
brand: Simphoenix
Series: DX100
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 13.0 A
IP protection level: 20
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Simphoenix
Series DX100
sku DX100-4T0055Q
Main Power 5.5 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 180 %
Сurrent 13.0 A
Maximum output frequency 0.00-1000.00Hz Hz
IP protection level IP20
EMC filter Available
Height 209 mm
Width 109 mm
Depth 155 mm
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Linear U/f control law Available
Quadratic control law U/f2 Available
Number of discrete inputs 5
Number of discrete (transistor) outputs 2
Documentation. Variable Frequency Drive DX100 5.5kW 3x380 ( DX100-4T0055Q )
Product Reviews
2
Ігор Степанович
Олег К.
Брав цей частотник Simphoenix DX100 на 5.5 кВт для одного верстата. Живлення 3x380 В. Що сподобалось, це наявність і скалярного, і векторного керування без енкодера, дає гнучкість. Modbus RTU є, так що інтегрувати в систему було не складно. Важливо, що вбудований ЕМС фільтр вже стоїть, менше мороки з перешкодами. По габаритах теж норм, 109х209х155 мм, в шафу вліз без проблем. Для своєї ціни Simphoenix дає хороші характеристики. Працює вже другий місяць, нарікань нема.
SIMILAR DX100-4T0055Q GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAltivar 310
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive DX100 5.5kW 3x380 ( DX100-4T0055Q ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for DX100-4T0055Q, series DX100 from manufacturer Simphoenix . Buy DX1004T0055Q and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy DX100-4T0055Q only high quality at affordable prices. Guarantee. DX100-4T0055Q