ATV930U75N4 Variable Frequency Drive Altivar 930 7.5kW 3-ф/380
sku: ATV930U75N4
Є в наявності
67 871 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 930
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 16,5 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 930 |
| sku | ATV930U75N4 |
| Main Power | 7.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 16,5 A |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| Product weight | 7,7 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Height | 409 mm |
| Width | 171 mm |
| Depth | 236 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 930 7.5kW 3-ф/380 ( ATV930U75N4 )
Product Reviews
1
�
Ігор, інженер АСУТП
На виробництві давно працюємо з Schneider Electric. Altivar 930 на 7.5 кВт взяли для модернізації лінії розливу, де потрібна точна підтримка тиску. Щодо самого частотника — питань нуль. Інтеграція пройшла легко, бо є і Modbus TCP, і Ethernet/IP, що в нашу систему лягло як рідне. PID-регулятор відпрацьовує дуже чітко, швидкість двигуна стабільна. Сподобалось, що фільтр ЕМС вже вбудований, це економить час і місце в шафі. ПЧ компактний для своєї потужності, габарити 409х171х236 мм якраз вписались. Надійний варіант, як завжди у Schneider.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV930U75N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 930 7.5kW 3-ф/380 ( ATV930U75N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV930U75N4, series Altivar 930 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV930U75N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV930U75N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV930U75N4