ATV650U55N4E Variable Frequency Drive Altivar 650 5.5kW 3-ф/380
sku: ATV650U55N4E
Є в наявності
79 917 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 650
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 12,7 A
IP protection level: 55
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 650 |
| sku | ATV650U55N4E |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 12,7 A |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| Product weight | 10,7 kg |
| IP protection level | IP55 |
| EMC filter | Available |
| Height | 678 mm |
| Width | 264 mm |
| Depth | 300 mm |
| Braking module | No |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 650 5.5kW 3-ф/380 ( ATV650U55N4E )
-
ATV6xx Ethernet Manual 2014 en.pdf (1.25 MB)
-
ATV630-650_Programming_Manual_2015_ru.pdf (6.28 MB)
-
ATV630-650_Installation_Manual_2015_ru.pdf (29.69 MB)
-
ATV600_cat_2016_ru.pdf (4.34 MB)
-
ATV6xx Modbus Manual 2014 en.pdf (5.01 MB)
-
Altivar_630_650_Process cataloq_2015.pdf (6.28 MB)
-
VW3A3627_Profinet_2015_en.pdf (2.35 MB)
Product Reviews
1
�
Сергій, інженер з АСУТП
Взяли цей частотник Altivar 650 на 5.5кВт для насосної станції. Що сказати, Schneider тримає марку. Одразу видно, що серія Altivar 650 заточена під серйозні задачі. IP55 корпус взагалі без питань, поставили в цеху, де буває волога і пил, все ок. Дуже сподобалось, як ПІД-регулятор тримає тиск, без стрибків. З нашими насосами 3х380В справляється чудово. Підключились до АСУТП через Ethernet, все швидко запрацювало. І ЕМС фільтр вже вбудований, це теж плюс. Для наших потреб, де стабільність і надійність в пріоритеті, це саме те.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV650U55N4E GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 650 5.5kW 3-ф/380 ( ATV650U55N4E )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV650U55N4E, series Altivar 650 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV650U55N4E
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV650U55N4E only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV650U55N4E