ATV610U75N4 Variable Frequency Drive Altivar 610 7.5 kW 3x380
sku: ATV610U75N4
Є в наявності
34 195 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 610
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 610 |
| sku | ATV610U75N4 |
| Main Power | 7.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 120 % |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Basic programming panel | VW3A1006 |
| Extention programming panel | VW3A1101 |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 610 7.5 kW 3x380 ( ATV610U75N4 )
Product Reviews
1
�
Олег Коваль
на виробництво шукали новий частотник для керування насосом. зупинились на Schneider Altivar 610, 7.5кВт, 3х380В. це вже не перший Schneider у нас, тому в надійності були впевнені. працює стабільно, ПІД-регулятор тримає тиск як треба. з нашим ПЛК по Modbus RTU підключили без проблем. векторне керування дає чіткий контроль над движком. вмонтований гальмівний модуль виручив, не треба було докуповувати окремо. фільтр ЕМС теж не зайвий. для промислового використання – саме те
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV610U75N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 610 7.5 kW 3x380 ( ATV610U75N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV610U75N4, series Altivar 610 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV610U75N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV610U75N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV610U75N4