ATV340D22N4E Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380
sku: ATV340D22N4E
Є в наявності
91 763 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 340
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 62 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 340 |
| sku | ATV340D22N4E |
| Main Power | 22.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 62 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| Product weight | 10.20 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 908 mm |
| Width | 271 mm |
| Depth | 309 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380 ( ATV340D22N4E )
Product Reviews
1
�
Олександр К.
Цей частотник Schneider Altivar 340 на 22 кВт ми брали для заміни старого. Сподобалось, що він має вбудований гальмівний модуль, не треба окремо докупляти. Для нашого двигуна, який постійно працює з навантаженням, векторне керування без датчика положення валу – якраз те, що треба. З ПІД регулятором налаштували підтримку тиску в системі. Schneider – це завжди надійність, хоч і ціна кусається, але воно того варте. Комунікацію по Ethernet налаштували без проблем, зручно моніторити з АСУТП.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV340D22N4E GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380 ( ATV340D22N4E )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV340D22N4E, series Altivar 340 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV340D22N4E
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV340D22N4E only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV340D22N4E