ATV340D22N4 Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380
sku: ATV340D22N4
Є в наявності
82 519 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 340
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 62 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 340 |
| sku | ATV340D22N4 |
| Main Power | 22.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 62 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| Product weight | 10.20 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 908 mm |
| Width | 271 mm |
| Depth | 309 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380 ( ATV340D22N4 )
Product Reviews
1
�
Ігор П.
Цей частотник Schneider Altivar 340 на 22 кВт брали для керування потужним двигуном нашої вентиляційної системи. Знаємо, що Schneider Electric — це перевірений бренд, тому очікування були високі. І вони виправдалися. Наявність вбудованого ЕМС-фільтра дуже спростила монтаж, не треба було морочитися з додатковим обладнанням. ПІД-регулятор працює дуже точно, стабільно тримає задані параметри. Сподобалась гнучкість по входах/виходах, легко підключили до нашої АСУТП через Modbus RTU. Для промисловості те, що треба. Відчувається надійність і запас міцності.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV340D22N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 340 22.0 kW 3x380 ( ATV340D22N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV340D22N4, series Altivar 340 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV340D22N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV340D22N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV340D22N4