MX2-A4055-E Variable Frequency Drive MX2 7.5kW 3-ф/380
sku: MX2-A4055-E
Є в наявності
35 914 UAH
brand: Omron
Series: MX2
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 17,5 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Omron |
| Series | MX2 |
| sku | MX2-A4055-E |
| Main Power | 7.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 17,5 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | 1 |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MX2 7.5kW 3-ф/380 ( MX2-A4055-E )
Product Reviews
1
�
Сергій К.
Брав цей Omron MX2-A4055-E на 7.5 кВт для модернізації лінії розливу, де стояв старий частотник. Сподобалось, що Omron, це завжди надійно. Запускав асинхронник, треба було тримати момент на низьких обертах. Векторне керування без датчика справляється відмінно, мотор не втрачає потужності. ПІД-регулятор теж виручив, бо є потреба стабілізувати тиск в системі. Монтаж без проблем, клеми зручні. Поки працює як годинник, навантаження тримає добре. Ок, можу радити цю серію для таких задач.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR MX2-A4055-E GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MX2 7.5kW 3-ф/380 ( MX2-A4055-E )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for MX2-A4055-E, series MX2 from manufacturer Omron
.
Buy MX2A4055E
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
MX2-A4055-E only high quality at affordable prices. Guarantee.
MX2-A4055-E