MX2-A4040-E Variable Frequency Drive MX2 5.5kW 3-ф/380
sku: MX2-A4040-E
Є в наявності
28 319 UAH
brand: Omron
Series: MX2
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 11.1 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Omron |
| Series | MX2 |
| sku | MX2-A4040-E |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 11.1 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | 1 |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MX2 5.5kW 3-ф/380 ( MX2-A4040-E )
Product Reviews
1
�
Сергій, інженер
Брав цей частотник Omron MX2 на 5.5кВт для керування насосом на очисних спорудах. Працює від трифазної мережі 380В, видає теж 380В. Досить непоганий апарат, струм 11.1А, що відповідає заявленому. Встановлюється легко, підключення стандартне. Векторний контроль справляється зі своєю задачею, двигун працює стабільно, без зайвих вібрацій. Регулятор ПІД допомагає тримати тиск в системі як треба. IP20, тому ставив у шафу. Задоволений роботою, Omron як завжди тримає марку.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR MX2-A4040-E GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MX2 5.5kW 3-ф/380 ( MX2-A4040-E )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for MX2-A4040-E, series MX2 from manufacturer Omron
.
Buy MX2A4040E
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
MX2-A4040-E only high quality at affordable prices. Guarantee.
MX2-A4040-E