ESV552N04TXB Variable Frequency Drive ESV vector 5.5kW 3-ф/380
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Lenze |
| Series | ESV vector |
| sku | ESV552N04TXB |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 12.6 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive ESV vector 5.5kW 3-ф/380 ( ESV552N04TXB )
Product Reviews
1Ігор, інженер-технолог
Для модернізації одного з конвеєрів на виробництві шукали надійний частотник на 5.5 кВт. Важливо було, щоб і з крутним моментом проблем не було, і стабільно працював. Зупинились на Lenze ESV vector, по характеристиках він якраз підходив. Потрібне було керування без енкодера, бо старий движок не мав зворотного зв'язку, а тут є вектор без PG. Працює вже кілька місяців, движок запускається плавно, без ривків, і швидкість тримає добре навіть під змінним навантаженням за рахунок ПІД-регулятора. Наявність ЕМС-фільтра теж великий плюс, не треба було додатково ставити. Якість Lenze відчувається, видно, що зроблено солідно.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ESV552N04TXB GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |