E82EV552K4C Variable Frequency Drive 8200 Vector 5.5kW 3-ф/380
sku: E82EV552K4C
Є в наявності
58 009 UAH
brand: Lenze
Series: 8200 Vector
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 13 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Lenze |
| Series | 8200 Vector |
| sku | E82EV552K4C |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 160-200 % |
| Сurrent | 13 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive 8200 Vector 5.5kW 3-ф/380 ( E82EV552K4C )
Product Reviews
1
�
Ігор К.
Взяли цей частотник Lenze 8200 Vector на 5.5кВт для модернізації старої лінії конвеєра. Що сказати, 3 фази, 380В — як раз те що треба для наших движків. Сподобалось, що тут є векторне керування без енкодера, на старому обладнанні це рятує, бо не треба доробляти механіку. ПІД-регулятор працює чітко, стабілізація процесу тепер набагато краща. З фільтром ЕМС теж питань не виникає, жодних наводок на іншу автоматику немає. Lenze – це завжди надійність, хоч і не найдешевше рішення. Зі своєю задачею перетворювач справляється на 100%
To leave a review, please, log in.
SIMILAR E82EV552K4C GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive 8200 Vector 5.5kW 3-ф/380 ( E82EV552K4C )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for E82EV552K4C, series 8200 Vector from manufacturer Lenze
.
Buy E82EV552K4C
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
E82EV552K4C only high quality at affordable prices. Guarantee.
E82EV552K4C