WJ200-040HF Variable Frequency Drive WJ200 4.0kW 3-ф/380
sku: WJ200-040HF
Є в наявності
29 860 UAH
brand: Hitachi
Series: WJ200
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 11.1 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Hitachi |
| Series | WJ200 |
| sku | WJ200-040HF |
| Main Power | 4.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 11.1 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Programmator | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number/type of analog inputs | 2 |
| Number of discrete inputs | 7 |
Documentation. Variable Frequency Drive WJ200 4.0kW 3-ф/380 ( WJ200-040HF )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Брали цей частотник Hitachi WJ200-040HF на 4 кВт для модернізації лінії на виробництві. Що скажу, свою ціну він відпрацьовує. Зручно, що є вбудований ПЛК, не треба було морочитися з додатковим контролером для простих задач. PID-регулятор теж виручив з підтримкою стабільного тиску. Підключили по Modbus до верхнього рівня без проблем, все завелось з першого разу. Габарити норм, в шафу вліз без питань. Звичайний робочий коник для трифазного двигуна, як треба.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR WJ200-040HF GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive WJ200 4.0kW 3-ф/380 ( WJ200-040HF )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for WJ200-040HF, series WJ200 from manufacturer Hitachi
.
Buy WJ200040HF
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
WJ200-040HF only high quality at affordable prices. Guarantee.
WJ200-040HF