SJ700D-055HFEF3 Variable Frequency Drive SJ700 5.5kW 3-ф/380
sku: SJ700D-055HFEF3
Є в наявності
35 778 UAH
brand: Hitachi
Series: SJ700
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 16 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Hitachi |
| Series | SJ700 |
| sku | SJ700D-055HFEF3 |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 16 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| EMC filter | No |
| Height | 260 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 170 mm |
| Braking module | Option |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Programmator | No |
Documentation. Variable Frequency Drive SJ700 5.5kW 3-ф/380 ( SJ700D-055HFEF3 )
Product Reviews
1
�
Олексій М.
Взяли цей частотник Hitachi SJ700 на 5.5 кВт для оновлення приводів на конвеєрній лінії. Працює стабільно, що й очікували від Hitachi. Особливо порадувало векторне керування, движок тепер працює значно точніше, особливо на низьких обертах. Підключили через Modbus до нашого ПЛК без проблем, протоколи всі стандартні, налаштували швидко. Для наших задач ПІД-регулятор теж виявився доречним. Габарити норм, не займає багато місця в шафі
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SJ700D-055HFEF3 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive SJ700 5.5kW 3-ф/380 ( SJ700D-055HFEF3 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SJ700D-055HFEF3, series SJ700 from manufacturer Hitachi
.
Buy SJ700D055HFEF3
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SJ700D-055HFEF3 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SJ700D-055HFEF3