NES1-040HBE Variable Frequency Drive NES1 4.0kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: NES1-040HBE
Series: NES1
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 9.2 A
IP protection level:
  • Documentation
  • Reviews (1)
brand Hitachi
Series NES1
sku NES1-040HBE
Main Power 4 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 9.2 A
Maximum output frequency 400 Hz
EMC filter No
Height 128 mm
Width 108 mm
Depth 125 mm
Maximum number of fixed speeds 0
Documentation. Variable Frequency Drive NES1 4.0kW 3-ф/380 ( NES1-040HBE )
Product Reviews
1
Олексій, електрик
ставив цей Hitachi NES1 на 4 кВт для невеликого верстата в цеху. підключається норм, живлення 3х380В. сподобалось, що є і скалярне, і векторне керування. для наших задач без енкодера вистачає за очі. ПІД-регулятор теж виручає, коли треба точніше тримати оберти. розміри компактні, в шафу вписався без проблем (108х128х125мм). Modbus RTU присутній, це зручно для інтеграції в загальну систему. п'ять дискретних входів і по парі аналогових/релейних виходів дає достатньо гнучкості. за кілька місяців роботи – без нарікань. надійний движок
SIMILAR NES1-040HBE GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAltivar 310
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive NES1 4.0kW 3-ф/380 ( NES1-040HBE ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for NES1-040HBE, series NES1 from manufacturer Hitachi . Buy NES1040HBE and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy NES1-040HBE only high quality at affordable prices. Guarantee. NES1-040HBE