FR500A-4T-7.5G/011PB Variable Frequency Drive FR500A 7.5kW 3-ф/380
sku: FR500A-4T-7.5G/011PB
Series: FR500A
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 17 A
Series FR500A
sku FR500A-4T-7.5G/011PB
Main Power 7.5 kW variable frequency drives
In Second Power mode 11.0 kW
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 17 A
Maximum output frequency 400 Hz
Product weight 3.9 kg
IP protection level IP20
EMC filter Available
Height 249 mm
Width 146 mm
Depth 177 mm
Linear U/f control law Available
Documentation. Variable Frequency Drive FR500A 7.5kW 3-ф/380 ( FR500A-4T-7.5G/011PB )
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR FR500A-4T-7.5G/011PB GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive FR500A 7.5kW 3-ф/380 ( FR500A-4T-7.5G/011PB ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for FR500A-4T-7.5G/011PB, series FR500A from manufacturer Frecon . Buy FR500A4T7.5G/011PB and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy FR500A-4T-7.5G/011PB only high quality at affordable prices. Guarantee. FR500A-4T-7.5G/011PB