131B3526 Variable Frequency Drive FC-102 1.1kW 3-ф/380
sku: 131B3526
Є в наявності
40 881 UAH
brand: Danfoss
Series: FC-102
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 3 A
IP protection level: IP
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | FC-102 |
| sku | 131B3526 |
| FC-102P1K1T4E20H2XGXXXXSXXXXAXBXCXXXXDX | |
| Main Power | 1.1 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 3 A |
| IP protection level | IPIP |
| EMC filter | Available |
| Height | 90 mm |
| Width | 268 mm |
| Depth | 205 mm |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive FC-102 1.1kW 3-ф/380 ( 131B3526 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Поставили цей частотник Danfoss FC-102 на 1.1 кВт для вентиляції в цеху. Працює з трифазним двигуном, підключення 380 В. Що скажу — Danfoss є Danfoss, якість відчутна. Дуже виручив вбудований ЕМС-фільтр, не довелось додатково щось ставити, і немає зайвих наводок. Векторне керування без енкодера дає добрий контроль на низьких обертах, вентилятор працює плавно, без ривків. Для нашої задачі з регулювання потоку повітря – те що треба. Габарити невеликі, став у шафу без проблем. Надійне рішення.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131B3526 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FC-102 1.1kW 3-ф/380 ( 131B3526 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131B3526, series FC-102 from manufacturer Danfoss
.
Buy 131B3526
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131B3526 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131B3526