SP2401 Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 5.5kW 3-ф/380
sku: SP2401
Є в наявності
72 271 UAH
brand: Control Techniques
Series: UNIDRIVE SP
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 13 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Control Techniques |
| Series | UNIDRIVE SP |
| sku | SP2401 |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 13 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 5.5kW 3-ф/380 ( SP2401 )
Product Reviews
1
�
Василь Петрович
Взяли цей частотник Control Techniques Unidrive SP на 5.5кВт для модернізації компресорної установки. Дуже серйозна машина. Подача трифазна 380В, що для нашого обладнання якраз. Особливо порадував ПІД регулятор, дозволив дуже точно тримати тиск в системі. Запустили на векторному керуванні без енкодера – движок працює плавно, без ривків, чудово тримає момент. Надійність у Control Techniques завжди на висоті, це вже перевірено роками. Жодних проблем з інтеграцією, хоч і трохи дорожче аналогів, але ця якість того варта. Працює як годинник. З магазином теж все ок, швидко відвантажили.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SP2401 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 5.5kW 3-ф/380 ( SP2401 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SP2401, series Unidrive SP from manufacturer Control Techniques
.
Buy SP2401
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SP2401 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SP2401