R912006278 Variable Frequency Drive EFC 3610 22.0kW 3-ф/380
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 3610 |
| sku | R912006278 |
| Main Power | 22.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 39.2 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 10 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | No |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 3610 22.0kW 3-ф/380 ( R912006278 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_3610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
about_Rextrot.pdf (5.42 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
EFC_3610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC3610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
Catalog_EFC_3610_RU.pdf (1.88 MB)
Product Reviews
1Сергій К.
Ставив цей частотник Bosch Rexroth EFC 3610 на потужний вентилятор, 22 кВт, три фази. Німці тримають марку, одразу видно, що зроблене на совість. Великий плюс, що вже є вбудований ЕМС фільтр та гальмівний модуль – не треба окремо замовляти і займати місце в шафі. Панелька керування знімається, що дуже зручно при монтажі і подальшому налаштуванні. Для швидкого регулювання обертів є вбудований потенціометр, це норм. По зв'язку з Modbus RTU інтеграція пройшла без проблем. ПІД-регулятор відпрацьовує дуже точно, для наших потреб з контролем повітряного потоку ідеально. Працює стабільно, без збоїв. Надійний апарат, рекомендую
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912006278 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |