R912005708 Variable Frequency Drive EFC 3610 5.5kW 3-ф/380
sku: R912005708
Є в наявності
30 542 UAH
brand: Bosch Rexroth
Series: EFC 3610
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 12.7 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 3610 |
| sku | R912005708 |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 12.7 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 4 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | No |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 3610 5.5kW 3-ф/380 ( R912005708 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_3610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
about_Rextrot.pdf (5.42 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
EFC_3610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC3610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
Catalog_EFC_3610_RU.pdf (1.88 MB)
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Взяли цей Bosch Rexroth EFC 3610 на 5.5 кВт для нашого конвеєра. Потужність, як заявлено, 3 фази по 380В. Одразу сподобалось, що тут вбудований гальмівний модуль, не треба було морочитись з додатковими резисторами. Та й ЕМС-фільтр є, що теж плюс для нашої мережі. PID-регулятор працює дуже чітко, що важливо для підтримки стабільної швидкості. Панель управління знімна, є потенціометр, що зручно для швидких налаштувань. Інтегрували в систему через Modbus RTU без проблем. Німецька якість відчувається, працює без зауважень.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005708 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive EFC 3610 5.5kW 3-ф/380 ( R912005708 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for R912005708, series EFC 3610 from manufacturer Bosch Rexroth
.
Buy R912005708
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
R912005708 only high quality at affordable prices. Guarantee.
R912005708