R912005394 Variable Frequency Drive VFC 5610 18.5kW 3-ф/380
sku: R912005394
Є в наявності
73 811 UAH
brand: Bosch Rexroth
Series: VFC 5610
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 39.2 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (2)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | VFC 5610 |
| sku | R912005394 |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 39.2 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 10 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | No |
| Height | 165 mm |
| Width | 313 mm |
| Depth | 241 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive VFC 5610 18.5kW 3-ф/380 ( R912005394 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_5610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
setupBoschRexroth5610.pdf (1.17 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC_5610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
EFC_5610_manual_en.pdf (10.37 MB)
-
vfc5610_instructionmanuale_ru_v03.pdf (10.10 MB)
Product Reviews
2
�
Андрій
Ставив цей перетворювач на старий верстат, який постійно глючив. Сам монтаж пройшов норм, клеми зручні. Документація так собі, але розібрався. Запустив, працює стабільно, движок крутиться рівно. Тільки оця індикація на дисплеї могла б бути яскравішою. А так все ок)
�
Олег К.
Замовили цей частотник для нашого невеликого конвеєра в цеху. Довго шукали щось не надто дороге, але щоб працювало без проблем. Цей перетворювач встановили швидко, налаштували за пару годин, інструкція зрозуміла. Тепер стрічка працює рівніше, без ривків, і це дуже важливо для нашої продукції. Задоволені!
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005394 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VFC 5610 18.5kW 3-ф/380 ( R912005394 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for R912005394, series VFC 5610 from manufacturer Bosch Rexroth
.
Buy R912005394
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
R912005394 only high quality at affordable prices. Guarantee.
R912005394