22BD017N104 Variable Frequency Drive PowerFlex 40 7.5kW 3-ф/380
sku: 22BD017N104
Є в наявності
67 174 UAH
brand: Allen Bradley
Series: PowerFlex 40
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 17 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Allen Bradley |
| Series | PowerFlex 40 |
| sku | 22BD017N104 |
| Main Power | 7.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 17 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive PowerFlex 40 7.5kW 3-ф/380 ( 22BD017N104 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Взяли цей частотник Allen Bradley PowerFlex 40 на 7.5 кВт для нашого змішувача на виробництві. Раніше стояв якийсь ноунейм, то з ним були постійні проблеми, особливо при пуску. Цей АБ працює як годинник. Сподобалось, що є векторне керування без енкодера, дуже плавно движок стартує, без ривків, і зупинка м'яка. ПІД-регулятор також дуже точно тримає оберти. Відчувається різниця, коли працюєш з обладнанням такого класу. Звичайно, Allen Bradley – це не найдешевше рішення, але воно того варте для критичних вузлів. З ним можна бути впевненим, що сюрпризів не буде.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 22BD017N104 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive PowerFlex 40 7.5kW 3-ф/380 ( 22BD017N104 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 22BD017N104, series PowerFlex 40 from manufacturer Allen Bradley
.
Buy 22BD017N104
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
22BD017N104 only high quality at affordable prices. Guarantee.
22BD017N104