ACS580-01-05A6-4 Variable Frequency Drive ACS580 2.2kW 3-ф/380
sku: ACS580-01-05A6-4
Є в наявності
28 432 UAH
brand: ABB
Series: ACS580
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 5,6 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS580 |
| sku | ACS580-01-05A6-4 |
| Main Power | 2.2 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 5,6 A |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| Product weight | 5 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Height | 303 mm |
| Width | 125 mm |
| Depth | 210 mm |
| Braking module | No |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS580 2.2kW 3-ф/380 ( ACS580-01-05A6-4 )
Product Reviews
1
�
Олексій М.
Взяли цей частотник ABB ACS580 2.2кВт для нашої нової лінії. Що сказати, АВВ є АВВ — надійність відчувається відразу. Живлення 3 фази, 380В, як раз під наші двигуни. Важливо було, щоб вбудований ЕМС-фільтр був, тут він є, не треба нічого окремо докуповувати, це плюс. Для керування процесом дуже в пригоді став ПІД-регулятор, добре тримає параметри. Підключили його до нашої системи через RS485 без проблем. Габарити теж порадували, для 2.2кВт він досить компактний: 303 мм висота, 125 мм ширина. З ним система працює стабільно, жодних нарікань.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS580-01-05A6-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS580 2.2kW 3-ф/380 ( ACS580-01-05A6-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS580-01-05A6-4, series ACS580 from manufacturer ABB
.
Buy ACS5800105A64
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS580-01-05A6-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS580-01-05A6-4