ACS480-04-12A7-4 Variable Frequency Drive ACS480 5.5kW 3-ф/380
sku: ACS480-04-12A7-4
Є в наявності
50 399 UAH
brand: ABB
Series: ACS480
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 12 A
IP protection level: IP
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS480 |
| sku | ACS480-04-12A7-4 |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 12 A |
| IP protection level | IPIP |
| EMC filter | Available |
| Height | 223 mm |
| Width | 96.6 mm |
| Depth | 207.1 mm |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS480 5.5kW 3-ф/380 ( ACS480-04-12A7-4 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Поставили цей частотник ABB ACS480 на наш конвеєр. Раніше стояла дельта, але прийшов час міняти. 5.5 кВт, три фази — якраз те, що треба. Бренд сам за себе каже, ABB це завжди надійно. Що сподобалось, є векторне керування без енкодера, для наших задач цього вистачає з головою. Скалярка теж є, якщо що. Вже вбудований ЕМС фільтр, то не треба було окремо морочитись з екрануванням кабелів. Габарити невеликі, став в шафу без проблем. Запускали, налаштування зрозумілі. Мотор працює стабільно, без ривків, плавність пуску та зупинки на рівні. Думаю, прослужить довго.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS480-04-12A7-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS480 5.5kW 3-ф/380 ( ACS480-04-12A7-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS480-04-12A7-4, series ACS480 from manufacturer ABB
.
Buy ACS4800412A74
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS480-04-12A7-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS480-04-12A7-4