ACS180-04S-050A-4 Variable Frequency Drive ACS180 22.0 kW 3x380
sku: ACS180-04S-050A-4
Є в наявності
85 816 UAH
brand: ABB
Series: ACS180
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 50.0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS180 |
| sku | ACS180-04S-050A-4 |
| Main Power | 22.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150% % |
| Сurrent | 50.0 A |
| Rated current for the second power | 48.0 A |
| Maximum output frequency | 590 Hz |
| Product weight | 5.3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 205 mm |
| Width | 260 mm |
| Depth | 178 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS180 22.0 kW 3x380 ( ACS180-04S-050A-4 )
Product Reviews
1
�
Андрій П.
Ставили цей АББ ACS180 на конвеєрну лінію 22 кВт. Що сказати, техніка відчувається якісною. Вбудований ПЛК дуже допоміг оптимізувати логіку, не треба було городити окремий контролер. Функції векторного керування двигуном працюють стабільно, при пуску і зупинці все плавно, без ривків, хоч і IP20, але для шафи нормально. До того ж, з Модбас РТУ інтеграція з нашою системою АСУ ТП пройшла без проблем. Фільтр ЕМС вбудований, це теж плюс. Загалом, як завжди з АББ, трохи дорожче, але працює без питань)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS180-04S-050A-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS180 22.0 kW 3x380 ( ACS180-04S-050A-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS180-04S-050A-4, series ACS180 from manufacturer ABB
.
Buy ACS18004S050A4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS180-04S-050A-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS180-04S-050A-4