AC70-T/S2-5R5G Frequency converter 5.5 kW In:1-ph/220V | Out:3-ph/220V for 3-phase motors
Є в наявності
sku: AC70-T/S2-5R5G
Series: AC70
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 20 A
  • Documentation
  • Reviews (4)
brand Veichi
Series AC70
sku AC70-T/S2-5R5G
Main Power 5.5 kW variable frequency drives
Supply input 1x220 V
Supply output 3x220 / 1x220 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 20 A
Maximum output frequency 400 Hz
IP protection level IP20
EMC filter No
Height 291 mm
Width 195 mm
Depth 167.5 mm
Braking module Available
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Vector control mode with encoder No
Video Thumbnail
Video Thumbnail
Documentation. Frequency converter 5.5 kW In:1-ph/220V | Out:3-ph/220V for 3-phase motors ( AC70-T/S2-5R5G )
Product Reviews
4
Олег С.
Андрій_інженер
Максим_монтер
Ігор Кравченко
SIMILAR AC70-T/S2-5R5G GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
SeriesMicro Drive FC51VFD-ELGD10FR-DAltivar 12
Supply input, V1x2201x2201x2201x2201x220
Remote Control00000
This page contains information about Frequency converter 5.5 kW In:1-ph/220V | Out:3-ph/220V for 3-phase motors ( AC70-T/S2-5R5G ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for AC70-T/S2-5R5G, series AC70 from manufacturer Veichi . Buy AC70T/S25R5G and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy AC70-T/S2-5R5G only high quality at affordable prices. Guarantee. AC70-T/S2-5R5G