FR-A840-01160-SLD Variable Frequency Drive FR-A800 55.0kW 3-ф/380
sku: FR-A840-01160-SLD
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-A800
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 116 A
IP protection level: 20
brand Mitsubishi Electric
Series FR-A800
sku FR-A840-01160-SLD
Main Power 55 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 116 A
Maximum output frequency 590 Hz
Product weight 41 kg
IP protection level IP20
EMC filter Available
Height 550 mm
Width 435 mm
Depth 250 mm
Braking module Available
Inbuilt PLC Available
Built-in regulator PID
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR FR-A840-01160-SLD GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive FR-A800 55.0kW 3-ф/380 ( FR-A840-01160-SLD ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for FR-A840-01160-SLD, series FR-A800 from manufacturer Mitsubishi Electric . Buy FRA84001160SLD and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy FR-A840-01160-SLD only high quality at affordable prices. Guarantee. FR-A840-01160-SLD