GD20-030G-4 Variable Frequency Drive GD20 30.0kW 3-ф/380
sku: GD20-030G-4
Є в наявності
53 499 UAH
brand: INVT
Series: GD20
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 60.0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | INVT |
| Series | GD20 |
| sku | GD20-030G-4 |
| Main Power | 30.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 60.0 A |
| Rated current for the second power | 72.0 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 3.3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 186 mm |
| Width | 125 mm |
| Depth | 164 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive GD20 30.0kW 3-ф/380 ( GD20-030G-4 )
Product Reviews
1
�
Ігор, інженер АСУТП
Брали цей частотник INVT GD20-030G-4 для модернізації конвеєрної лінії. Потужність 30 кВт якраз підійшла для нашого движка. Сподобалось, що тут вже є вбудований гальмівний модуль, не довелося окремо докупляти. Для простих задач вбудований ПЛК теж виявився корисним, відпала потреба в зовнішньому контролері для базової логіки. З Modbus RTU підключився до нашої системи без проблем. Компактний, як для такої потужності, розміри 125x186x164 мм дозволили без проблем вписати його в шафу. Для бюджетного рішення – це дуже гідний варіант. Хоча, звісно, не ABB, але й ціна інша)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR GD20-030G-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive GD20 30.0kW 3-ф/380 ( GD20-030G-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for GD20-030G-4, series GD20 from manufacturer INVT
.
Buy GD20030G4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
GD20-030G-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
GD20-030G-4