AC300-T3-055G/075P AC300 frequency converter |55kW /75kW 3F /380
sku: AC300-T3-055G/075P
Series: AC300
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 110 A
Series AC300
sku AC300-T3-055G/075P
Main Power 55 kW variable frequency drives
In Second Power mode 75.0 kW
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 110 A
Maximum output frequency 600 Hz
IP protection level IP20
EMC filter Option
Height 523 mm
Width 225 mm
Depth 290 mm
Braking module Option
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR AC300-T3-055G/075P GOODS
Remote Control00000
This page contains information about AC300 frequency converter |55kW /75kW 3F /380 ( AC300-T3-055G/075P ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for AC300-T3-055G/075P, series AC300 from manufacturer Veichi . Buy AC300T3055G/075P and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy AC300-T3-055G/075P only high quality at affordable prices. Guarantee. AC300-T3-055G/075P