FR-A840-00170-LD Variable Frequency Drive FR-A800 7.5kW 3-ф/380
sku: FR-A840-00170-LD
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-A800
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 16 A
IP protection level: 20
brand Mitsubishi Electric
Series FR-A800
sku FR-A840-00170-LD
Main Power 7.5 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 16 A
Maximum output frequency 590 Hz
Product weight 7 kg
IP protection level IP20
EMC filter Available
Height 260 mm
Width 220 mm
Depth 170 mm
Braking module Option
Inbuilt PLC Available
Built-in regulator PID
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR FR-A840-00170-LD GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive FR-A800 7.5kW 3-ф/380 ( FR-A840-00170-LD ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for FR-A840-00170-LD, series FR-A800 from manufacturer Mitsubishi Electric . Buy FRA84000170LD and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy FR-A840-00170-LD only high quality at affordable prices. Guarantee. FR-A840-00170-LD