AC300-T3-7R5G/011P-B AC300 frequency converter |7.5KVT / kW 3F / 380
sku: AC300-T3-7R5G/011P-B
Series: AC300
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 17 A
Series AC300
sku AC300-T3-7R5G/011P-B
Main Power 7.5 kW variable frequency drives
In Second Power mode 11.0 kW
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 17 A
Maximum output frequency 600 Hz
IP protection level IP20
EMC filter Option
Height 290 mm
Width 117 mm
Depth 175 mm
Braking module Available
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR AC300-T3-7R5G/011P-B GOODS
Remote Control00000
This page contains information about AC300 frequency converter |7.5KVT / kW 3F / 380 ( AC300-T3-7R5G/011P-B ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for AC300-T3-7R5G/011P-B, series AC300 from manufacturer Veichi . Buy AC300T37R5G/011PB and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy AC300-T3-7R5G/011P-B only high quality at affordable prices. Guarantee. AC300-T3-7R5G/011P-B