Контактор: Опис та застосування
Контактор (також відомий як модульний пускач або силове реле) є дистанційно керованим комутаційним пристроєм, який здатний забезпечувати комутацію потужних, включаючи індуктивні, змінних і постійних навантажень струму. На відміну від електромагнітних реле, контактори мають унікальну здатність розривати струмовий ланцюг у декількох точках одночасно — в двох, трьох або більше.
Область застосування
Контактори, як правило, використовуються для керування потужними електричними моторами або для комутації ланцюгів з великими реактивними потужностями. Вони знаходять своє застосування там, де необхідні часті включення та вимикання електропристроїв, що працюють з максимальними струмами навантаження.
Основні елементи контактів
Контактори складаються з наступних ключових елементів:
- Контактна система
- Дугогасна камера
- Електричний магнітний механізм
- Система з блок-контактами
У пускачах з електромагнітними приводами якір електромагніту пов'язаний з головними та допоміжними контактами. Магніт керує котушкою пуску (включення).
Класифікація модульних електромагнітних пускачів
Існує три основні групи модульних електромагнітних пускачів:
- Контактори для змінного струму
- Контактори для постійного струму
- Контактори для постійно змінного струму
Перший тип пускачів переважно використовується для регулювання асинхронних трьохфазних двигунів з короткозамкненим ротором, а також для спільної роботи з електромагнітними приводами високовольтних вимикачів та автоматизованими системами повторного запуску.
Номінальна напруга контактів
Контактори також можна класифікувати за номінальною напругою головного ланцюга:
- Напруга 220 і 440 Вольт
- Напруга 380 і 660 Вольт
Принцип роботи контактів
Контактор може мати від одного до п'яти основних полюсів. Принцип роботи електромагнітних пускачів полягає в тому, що на котушку регулювання подається напруга, внаслідок чого сердечник притягує якір. Це призводить до замикання або розмикання контактної групи залежно від їх вихідного стану. Дугогасна система гасить електричну дугу, що виникає під час розмикання основних контактів.
Додаткові модулі та можливості
До пускачів можна підключати додаткові модулі, такі як контакторна приставка, таймер, теплове реле чи блокувальний пристрій. При підключенні до двох пускачів механічного блокування можна створити оборотний контактор. Connect contacts with an overload relay transforms the device into a magnetic starter. Додаткові модулі використовуються для розширення функціональних можливостей пускатча в автоматизованих системах, покращення експлуатації електричних установок та спрощення монтажу.